بانک پاسارگاد
شعار سال
تاریخ انتشار: یکشنبه ۲۵ فروردین ۱۳۹۸ | ۱۸:۳۴ ب.ظ
قزوین| نبود استقلال و دانش در برخی از وکلا منجر به تضییع حقوق مردم می‌شود
قزوین| نبود استقلال و دانش در برخی از وکلا منجر به تضییع حقوق مردم می‌شود رئیس اتحادیه سراسری کانون‌های وکلای دادگستری گفت: در صورت عدم استقلال یک وکیل و نداشتن دانش کافی شاهد دفاع از حق مردم به نحو احسن نخواهیم بود چرا که در صورت نبود تخصص لازم در وکلا، اعتماد مردم به آنها از میان رفته و جایگاه کانون نیز تضعیف می‌شود.
قزوین| نبود استقلال و دانش در برخی از وکلا منجر به تضییع حقوق مردم می‌شود

به گزارشخبرگزاری تسنیم از قزوین، مرتضی شهبازی نیا شامگاه شنبه در هفدهمین دوره آئین تحلیف کارآموزان وکالت کانون وکلای دادگستری استان قزوین اظهار داشت: آموزش در عرصه وکالت نیازمند آسیب شناسی درونی بوده چرا که شاهد توقف و اشکال در ان هستیم و باید این خلا پر شود.

وی بیان کرد: مشکلات بیرونی اجازه پرداختن به درون را نمیدهد و هیچگاه فرصت آنرا نداشتهایم که به آموزش به صورت ویژه بپردازیم که با توجه به این موارد بازآموزی و تحقیق و دانش افزایی در این عرصه نیازمند بازنگری است.

رئیس اتحادیه سراسری کانونهای وکلای دادگستری کشور گفت: حساسترین رسالت عمومی بر عهده کانون وکلا بوده که باید برای تحقق این رسالت تربیت به بهترین صورت ممکن صورت گیرد.

وی تاکید کرد: در صورت عدم استقلال یک وکیل و نداشتن دانش کافی شاهد دفاع از حق مردم به نحو احسن نخواهیم بود چرا که در صورت نبود تخصص لازم در وکلا، اعتماد مردم به آنها از میان رفته و جایگاه کانون نیز تضعیف میشود.

شهبازینیا تصریح کرد: در کشور برخی به دنبال این هستند که هیچ نهادی کارکرد اصلی خود را نداشته باشد پس این موضوع مانع تقوبت استقلال شده و همه در انتظار تحول در قانون گذاری وکالت هستیم و دادگاه تجدید نظر و دادگاه مدنی خاص نیز تغییری نکرده است.

رئیس اتحادیه سراسری کانونهای وکلای دادگستری کشور گفت: ما نگران حقوق مردم هستیم و نباید اجازه ورود بدون دانش و کارآموزی را به هر شخصی به عرصه وکالت دهیم چرا که باید قانونگذار و حقوقدان، قانون را بنویسند.

وی تاکید کرد: وکالت حرفهای حساس بوده که نباید اجازه ورود افراد ناتوان از منظر علم و دانش را بدهیم چرا که نگاه کانون، یک نگاه تخصصی به این حوزه است.

شهبازی نیا افزود: جذب چند برابری وکیل بیشتر از نیاز خود بیانگر بک اشتباه بزرگ در برنامهریزیو تصمیمگیریبوده و باید دانست که در خصوص وکالت بد عمل کردهایم و نباید کارکرد نهادهای مختلف را زیر سوال ببریم.

قوانین باید بهسمت تقویت استقلال وکلا سوق داده شود

همچنین رئیس کانون وکلای دادگستری استان قزوین افزود: وکالت عرصهای حساس بوده و سرنوشت آن اهمیت دارد و با وجود مشکلات بسیار زیاد باید استقلال کانون وکلا حفظ و تقویت شود که نیازمند اقدامات نمایندگان مجلس جهت سمت و سو دادن قوانین وکالت به این جهت است.

محمدنسخهچی در این مراسم که با حضور مرتضی شهبازینیا رئیس اتحادیه سراسری کانونهای وکلای دادگستری کشور برگزار شد، اظهار داشت: پرداخت مالیات به دادگستری، ارائه آموزشهای علمی و تخصصی و ایجاد شغل بدون تحمیل هزینه به دولت برای افرادی بسیار و مهیا کردن زمینه اشتغال از اقدامات اساسی کانون وکلا بوده و امیدواریم بتوانیم مشکلات پیشِرو را نیز حل کنیم.

وی بیان کرد: برخی بیتدبیری و سوء مدیریتها منجر به بروز حوادث تلخ در سال پیشِرو شد در صورتیکه میشد با مدیریت صحیح از بارش نعمت و رحمت الهی بهترین استفاده را کرده و شاهد خسارات بسیار ناشی از سیلاب نباشیم و کانون وکلا نیز همچون دیگر آحاد جامعه آمادگی لازم جهت کمکرسانی به نیازمندان در سیل را دارد.

رئیس کانون وکلای دادگستری استان قزوین افزود: وکالت نباید رهاشده بماند چرا که عرصهای حساس بوده و سرنوشت آن اهمیت دارد و با وجود مشکلات بسیار زیاد، باید استقلال کانون وکلا حفظ و تقویت شود که نیازمند اقدامات نمایندگان مجلس جهت سمت و سو دادن قوانین وکالت به این جهت است.

وی تأکید کرد: وکلا باید همواره پایبند به سوگندنامه خود بوده و با تلاش بسیار سعی بر قرارگیری کنار مردم را داشته باشند و امسال استعداد در آزمون اختبار در بالاترین سطح بوده و شاهد شکوفایی همکاران بودیم.

تقی حاجسیدرضی رئیس کمیسیون عالی دادگستری استان قزوین نیز اظهار داشت: وکلا باید بتوانند مجری قانون بوده و به بهترین صورت از قانون دفاع کرده و تفسیر قانون را بدانند پس مطالعه همیشگی و ارتقای علم و دانش لازمه تقویت بنیه شغلی آنهاست.

وی بیان کرد: وکلا باید معلومات حقوقی بالا داشته و با دانش نظری و عملی به مردم خدمت کنند که بر همین اساس به کیفیت دورهها و سطح اختبار اهمیت داده و در دوران کارآموزی وکیلان به مسائل عملی آنها نیز پرداخته میشود.

سیدرضی تأکید کرد: برخی بر این عقیده هستند که حقوق هم فن و هم علم بوده و ایجاد قلمرو نظری و عملی اشتباه است اما یک وکیل باید نسبت به قواعد و دانش حقوقی تسلط کافی داشته و قدرت تحلیل حقوقی قوی و دفاع از موکل خود را داشته باشد.

انتهای پیام/ ع


منبع :: https://www.tasnimnews.com