بانک پاسارگاد
شعار سال
تاریخ انتشار: شنبه ۲۵ اسفند ۱۳۹۷ | ۲۰:۳۷ ب.ظ
ثبت هزار و ۳۸۴ اثر تاریخی قزوین در فهرست آثار ملی
ثبت هزار و ۳۸۴ اثر تاریخی قزوین در فهرست آثار ملی مراسم افتتاح رزمایش ترافیک و خدمات سفر نوروز سال ۹۸ با مشارکت دستگاه‌های امدادی و اجرایی در قرارگاه پلیس راه استان قزوین واقع در عوارضی قزوین- زنجان برگزار شد.
ثبت هزار و ۳۸۴ اثر تاریخی قزوین در فهرست آثار ملی
به گزارش خبرگزاری صداوسیما مرکز قزوین، علیرضا خزائلی گفت: در حال حاضر هزار و ۲۷۱ اثر غیر منقول، ۷۱ اثر معنوی و ۴۲ اثر طبیعیثبت هزار و ۳۸۴ اثر تاریخی قزوین در فهرست آثار ملی استان در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده است که در طول سال با ثبت آثار در انتظار ثبت این تعداد متغیر خواهد بود.
وی در ادامه از ثبت چنار کهنسال روستای پروان شهرستان آوج در فهرست میراث طبیعی ملی خبر داد.
مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استانافزود: این درخت چنار با قدمت ۲۵۰ تا ۳۰۰ سال داخل مسجد حضرت ابوالفضل این روستا قرار دارد که با توجه به محل قرار گیری آن از تقدس بالایی در میان اهالی روستا برخوردار است.
خزائلی بیان کرد: این اثر ضمن رعایت حقوق مالکان، تحت نظارت و حمایت سازمان میراث فرهنگی و تعیین عرصه و حریم اثر بر عهده این سازمان است و هر گونه دخل و تصرف یا اقدامی که منجر به تخریب یا تغییر در اصالت آن شود، ممنوع است.
مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان قزوین یادآور شد: همچنین چهار اثر طبیعی دیگر استان شامل چنار کهنسال روستای نارنده کوهین، مجموعه چنارهای روستای فانفین موسوم به هفت چنار الموت غربی، درخت کهنسال گردو روستای زناسوج در الموت غربی و ذخیرهگاه جنگلی ارس صمغ آباد آبیک نیز به ثبت رسیدند که در مجموع تعداد آثار طبیعی ثبت شده استان در فهرست آثار ملی به ۴۲ عدد افزایش یافته است.


منبع :: http://qazvin.iribnews.ir