بانک پاسارگاد
شعار سال
تاریخ انتشار: پنج شنبه ۲۳ اسفند ۱۳۹۷ | ۱۲:۱۱ ب.ظ
ثبت مجموعه چنار‌های روستای فانفین در فهرست آثار ملی
ثبت مجموعه چنار‌های روستای فانفین در فهرست آثار ملی کارشناس هواشناسی از افزایش ابر، بارش باران گاهی وزش باد در استان قزوین خبر داد.
ثبت مجموعه چنار‌های روستای فانفین در فهرست آثار ملی
به گزارش خبرگزاری صداوسیما مرکز قزوین، مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان قزوین گفت: در جلسه کمیتهثبت مجموعه چنارهای روستای فانفین در فهرست آثار ملی تخصصی ثبت میراث طبیعی کشور ، پرونده ثبتی مجموعه چنارهای روستای فانفین در بخش الموت غربی بررسی شد که پس از تائید نهایی، این اثر ارزشمند طبیعی استان در فهرست آثار ملی طبیعی به ثبت رسید.
خزائلی افزود: محوطه موسوم به هفت چنار در فاصله ۵۰۰ متری خروجی روستای فانفین واقع شده است و درمجموع ۶ درخت چنار سالم با تاج پوشش شاداب و قدمت ۱۰۰ تا ۲۰۰ سال در این مجموعه وجود دارد.
وی با بیان اینکه احتمالا یکی از درختان در طی سالیان دور از بین رفته است، اضافه کرد: این درختان در فرهنگ عامه دارای تقدس بوده و کسی اجازه بریدن شاخههای آنها را ندارد.
وی بیان کرد: این اثر ضمن رعایت حقوق مالکانه، تحت نظارت و حمایت سازمان میراث فرهنگی و تعیین عرصه و حریم اثر بر عهده این سازمان است، هر گونه دخل و تصرف یا اقدامی که منجر به تخریب یا تغییر در اصالت آن شود، ممنوع است.
مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان یادآور شد: در این جلسه همچنین چهار اثر طبیعی دیگر استان شامل چنار کهنسال روستای نارنده در بخش کوهین، چنار کهنسال روستای پروان در شهرستان آوج، درخت کهنسال گردو روستای زناسوج در الموت غربی و ذخیره گاه جنگلی ارس صمغ آباد در شهرستان آبیک نیز به ثبت رسیدند که در مجموع تعداد آثار طبیعی ثبت شده استان در فهرست آثار ملی به ۴۲ عدد افزایش یافته است.


منبع :: http://qazvin.iribnews.ir