بانک پاسارگاد
تاریخ انتشار: پنج‌شنبه 29 آگوست 2019 | 08:34 ق.ظ
۶۶۴ پژوهش‌ سرای دانش‌آموزی در کشور تاسیس شده‌است
۶۶۴ پژوهش‌ سرای دانش‌آموزی در کشور تاسیس شده‌استمدیرکل آموزش متوسطه نظری وزارت آموزش و پرورش در قزوین گفت: تاکنون ۶۶۴ پژوهش سرای دانش آموزی در کشور تاسیس شده که بخش…

به گزارش خبرنگار برنا از قزوین؛عباس سلطانیان مدیرکل آموزش متوسطه نظری وزارت آموزش و پرورش روز چهارشنبه در اختتامیه هفدهمین مسابقات آزمایشگاهی و نخستین مسابقات کدنویسی کشور در قزوین افزود: فعالیت‌های آزمایشگاهی، کسب مهارت‌های زندگی، صبر و بردباری دانش آموزان و ایجاد زمینه تفکر را در پی داشته و تمرین و مداومت در کار و ایجاد رابطه قوی عاطفی بین معلم و دانش آموزان را منجر می شوند.
 وی اضافه کرد: آزمایشگاه‌ها، دانش آموزان را از مقلدان علمی به مولدان علم تبدیل می کند و به آموخته‌های آنها عمق و ماندگاری بیشتری می‌بخشد.
 سلطانیان ادامه داد: وزارت آموزش و پرورش تنها به برگزاری مسابقات آزمایشگاهی بسنده نمی‌کند بلکه فعال کردن آزمایشگاه در مدارس و ضروری کردن استفاده از آن را توسط دانش آموزان هدف خود قرار داده است.
 وی گفت: امروز رسالت آموزش و پرورش ایجاد محیط‌های متنوع یادگیری است چون بر خلاف گذشته که تنها کلاس درس و مدرسه می‌توانست محیط تعلیم باشد، امروز محیط‌های متنوع‌تر دیگری نیز هستند که دانش آموزان می‌توانند از آن الهام بگیرند.
سلطانیان، پژوهش‌سراهای دانش آموزی را نیز یکی از همین محیط‌ها دانست و گفت: فعالیت این محیط‌ها از سال ۸۲۲ به عنوان آزمایشگاه مرکزی با ۵۵ مورد که عمدتا در تهران بودند آغاز شد و به تدریج نام آنها به پژوهش‌سرا تغییر یافت.
وی خاطرنشان کرد: تعداد این محیط‌ها در کشور از سال ۸۲ تا ۹۱ ، ۲۵۸ مورد بود و اکنون تعدادشان به ۶۶۴ واحد رسیده است.
این مسئول یادآور شد: طبق برنامه‌های آموزش متوسطه ۱۰۰ پژوهش‌سرای دیگر نیز در استان‌های متقاضی و دارای زیرساخت ایجاد خواهد شد.
 وی در خصوص مسابقات مختلف دانش آموزی در مقطع متوسطه گفت: در سال جاری در چهارچوب برگزاری مسابقات آزمایشگاهی که در سطح مدرسه، منطقه، استان و کشور برگزار شد معلمان نیز شرکت کردند.
 سلطانیان گفت: در کنار مسابقات آزمایشگاهی، نخستین دوره مسابقات کد نویسی هم در قزوین برگزار شد که قطب آن در آذربایجان شرقی از سال گذشته پایه گذاری شده است.
وی خاطر نشان کرد: در کنار این دو، مسابقات سلول‌های بنیادی و پزشکی بازساختی با دبیری استان البرز از سال ۹۴۴ شکل گرفت و امروز سه استان کشور آزمایشگاه آن را در پژوهش‌سراهای دانش آموزی خود دارند و تلاش می‌شود در آینده به ۱۰ استان دیگر نیز تعمیم یابد.
 سلطانیان گفت: مسابقات زیست فناوری هم به صورت غیر حضوری به میزبانی تهران برگزار شد و نفرات برتر آن هم امروز در قزوین تجلیل می‌شوند.  
لینک منبع خبر: اینجا کلیک کنید

خبر جدید  ۶۰۰ هزار قزوینی واجد شرایط شرکت در بسیج ملی کنترل فشار خون هستند
0/5 (0 نقد و بررسی)
بر چسب ها: , , , ,