بانک پاسارگاد
تاریخ انتشار: یکشنبه 28 جولای 2019 | 11:34 ق.ظ
پشت پرده دعوت گزینشی رسانه‌ها چیست؟
پشت پرده دعوت گزینشی رسانه‌ها چیست؟در خصوص دعوت گزینشی خبرنگاران به برنامه‌های سفر مسئولان کشور به استان قزوین سؤال مهمی پیش می‌آید و آن اینکه آیا دلیل این‌گونه دعوت‌های گزینشی ترس از رسانه‌ها و مطالبه آن‌هاست؟ آیا قرار است در سفرهای مسئولان کشور به استان اتفاقی رخ دهد که از حضور رسانه‌های مطالبه‌گر جلوگیری می‌شود.

در خصوص دعوت گزینشی خبرنگاران به برنامه‌های سفر مسئولان کشور به استان قزوین سؤال مهمی پیش می‌آید و آن اینکه آیا دلیل این‌گونه دعوت‌های گزینشی ترس از رسانه‌ها و مطالبه آن‌هاست؟ آیا قرار است در سفرهای مسئولان کشور به استان اتفاقی رخ دهد که از حضور رسانه‌های مطالبه‌گر جلوگیری می‌شود.

به گزارش ایسنا منطقه قزوین، ماه مرداد از راه رسید، این ماه برای اهالی رسانه رنگ و بوی ویژه‌ای دارد، در تقویم ۱۷ مرداد به مناسبت شهادت محمود صارمی شهید عرصه خبر به‌عنوان روز خبرنگار نام‌گذاری شده است؛ هرسال در روز خبرنگار مراسم مختلفی برای تجلیل از خبرنگاران برگزار می‌شود اما تجربه نشان داده تقدیر و تشکرها همیشه نهایتاً به همان یک هفته بسنده می‌شود.

علاوه بر مسائل و مشکلات همیشگی خبرنگاران همچون بیمه، قرار گرفتن یا نگرفتن در لیست مشاغل سخت و زیان آور، پایش خبرنگاران از خبرنگار نماها، حقوق و مزایا، میزان حق التحریر و حق التصویر و چه و چه و چه؛ آنچه این روزها در فضای رسانه‌ای استان قزوین بیش از پیش به چشم می‌خورد تبعیض و دعوت گزینشی خبرنگاران برای پوشش برنامه‌های مختلف توسط روابط عمومی استانداری و سایر ادارات و نهادهای دولتی، به‌ویژه در سفر مقامات کشوری به استان قزوین است.

چندی پیش مونسان معاون رئیس‌جمهور و رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری به قزوین سفر کرد، در روز دوم سفر وی، استانداری و اداره کل میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری قزوین اصحاب رسانه را به‌صورت گزینشی، جهت پوشش اخبار این سفر دعوت کردند.

اداره کل میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری قزوین اعلام کرده بود این سفر رسانه‌ای نخواهد شد، اما خروجی چهار رسانه گزینش شده از اخبار سفر معاون رئیس‌جمهور به الموت پر شده و هرکدام از آن‌ها چندین خبر اختصاصی از این مسئول منتشر کردند.

خبر جدید  مشکل تأمین اعتبار در حوزه مقابله با آسیب‌های اجتماعی نداریم

در سفر آخر نوبخت رئیس سازمان برنامه‌وبودجه کشور به قزوین نیز مشابه همین اتفاق روی داد و دعوت از خبرنگاران به‌صورت کاملاً گزینشی و با روابط دوستانه برای پوشش این برنامه صورت گرفت.

روابط عمومی برنامه‌وبودجه استان قزوین در پی این موضوع در پاسخ به اعتراض رسانه‌ها ضمن عذرخواهی، نوشت: این سفر مثل اکثر سفرهای غیررسمی بازدید کارشناسی بود که به‌کرات توسط مجموعه سازمان برنامه‌وبودجه کشور در طول سال انجام می‌شود. طولانی بودن مسیر، صعب‌العبور بودن و فقر خودروی کمک دار باعث شد تا به جز صداوسیمای مرکز استان و خبرگزاری جمهوری اسلامی از رسانه دیگری دعوت نشود.

همین اندازه از پیام روابط عمومی برنامه‌وبودجه استان قزوین کافی است که دو سؤال مطرح شود اول اینکه آیا رسانه دیگری به‌جز صداوسیما و خبرگزاری جمهوری اسلامی ایران برای پوشش برنامه سفر نوبخت به قزوین حضور نداشت؟ که عکس‌های منتشر شده از این سفر خلاف این موضوع را نشان می‌دهد.

دوم اینکه آیا خبرنگاران تاکنون در سایر سفرهای مسئولان کشوری در مسیرهای صعب‌العبور همراه تیم رسانه‌ای نبوده‌اند؟ مگر مردمی که در این مناطق سکونت دارند همگی برای آمدوشد از خودروهای خاص استفاده می‌کنند؟

دراین‌بین سؤال مهم‌تری پیش می‌آید و آن اینکه آیا دلیل این‌گونه دعوت‌های گزینشی ترس از رسانه‌ها و مطالبه آن‌هاست؟ آیا قرار است در سفرهای مسئولان کشور به استان اتفاقی رخ دهد که از حضور رسانه‌های مطالبه‌گر جلوگیری می‌شود؟

همه این مسائل در فضایی رخ می‌دهد که زاهدی استاندار قزوین همواره بر شفافیت مدیران در برخورد با رسانه‌ها تأکید دارد اما به نظر می‌رسد بعضی مدیران دستگاه‌های دولتی در عمل علاقه‌ای به برخورد شفاف با رسانه‌ها ندارند؛‌ ازاین‌جهت که برخی مدیران در نشست‌های خبری، مصاحبه‌های تلفنی و یا حضوری از پاسخ به سؤال خبرنگاران سرباز زده و گاه انعکاس رفتار خود را ناشی از توطئه خبرنگاران به دلیل نگرفتن هدیه در نشست خبری یا دشمنی خبرنگار با خود می‌پندارند، درصورتی‌که انتقاد خبرنگار در راستای کمک به دستگاه‌های اجرایی است.

خبر جدید  خبرگزاری مهر، رسانه ای حرفه ای، واقع گرا و تاثیرگذار است

چنین مسائلی درواقع مصداق کم‌کاری مدیران در جنگ رسانه‌ای محسوب می‌شود و انتظار می‌رود مدیرکل جدید روابط عمومی استانداری قزوین این فضا را تغییر داده و در راستای گردش آزاد اطلاعات گام بردارد.

انتهای پیام

پشت پرده دعوت گزینشی رسانه‌ها چیست؟

لینک منبع خبر: اینجا کلیک کنید

0/5 (0 نقد و بررسی)