بانک پاسارگاد
تاریخ انتشار: چهارشنبه ۲۲ خرداد ۱۳۹۸ | ۱۹:۲۸ ب.ظ
دستور دادستان قزوین برای جلوگیری از‌ خرید بیش از حد گندم توسط اتباع بیگانه
دستور دادستان قزوین برای جلوگیری از‌ خرید بیش از حد گندم توسط اتباع بیگانه دادستان عمومی و انقلاب قزوین گفت: ورود اتباع بیگانه همچون عراق نسبت به پیش خرید گندم و عدم رغبت فروش کشاورزان به دلیل نرخ پایین گندم و عدم صرفه افتصادی از مشکلاتی بوده که منجر به خروج غیر مجاز این محصول از استان شده و باید مانع آن شد.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از قزوین، محمد قاسمی ظهر امروز در جلسه شورای پیشگیری از وقوع جرم استان قزوین که با حضور مسئولان استان در سالن اجتماعات دادسرای عمومی و انقلاب برگزار شد، اظهار داشت: پیشگیری از وقوع جرم باید به یکباور تبدیل شود زیرا تا زمانی که مسئولان به این باور نرسند که پیشگیری از وقوع جرم یک ضرورت است، نمیتوان در دستیابی به اهداف به موفقیت رسید.

وی بیان کرد: پیشگیری از وقوع جرم یک مسئولیت بر دوش دستگاه قضا بوده که این امر تنها با اقدامات دستگاه قضا محقق نمیشود و باید تمام دستگاههای ذی نفع مشارکت کافی داشته و سهم خود را از این وظیفه قانونی و شرعی ادا کنند.

دادستان عمومی و انقلاب قزوین تاکید کرد: در بحث قاچاق محصولات استراتژیک همچون گندم نیز اقدامات موثری صورت گرفته که با مشارکت چندین حوزه این اتفاق رخ داده است و این موفقیتها حاصل تشدید بازرسیها و کشفیات توسط نیروهای انتظامی است.

وی افزود: عمده مشکل در قاچاق گندم و خروج غیرقانونی ان از استان در حوزههایی بوده که از لحاظ انتظامی شاهد ضعف هستیم و نیاز است تا با افزایش نظارتهای پاسگاهی و انتظامی این امر تقویت پیدا کند.

قاسمی عنوان کرد: پیش خرید گندم موضوع دیگری بوده که توسط جهاد کشاورزی اقدامات خوبی صورت گرفته و دستگاه قضا نیز با ورود خود توجیحات مطلوبی به ثمر نشانده که امیدواریم این اقدامات در راستای دستیابی به اهداف موثر باشد.

وی تاکید کرد: ورود اتباع بیگانه همچون عراق نسبت به پیش خرید گندم و عدم رغبت فروش کشاورزان به دلیل نرخ پایین گندم و عدم صرفه افتصادی از مشکلاتی بوده که منجر به خروج غیر مجاز این محصول از استان شده و باید اقداماتی صورت گیرد تا کشاورزان با علم به صرفه اقتصادی خود، تمایل به فروش گندم داشته باشند.

طرح نماد در ۱۵۷ مدرسه قزوین اجرا میشود

خیرالله رحمانی مدیرکل آموزش و پرورش نیز در این نشست اظهار داشت: ریشه کاهش بسیاری از اسیبهای اجتماعی در مدارس بوده که باید به ان توجه کنیم و بدانیم که هر هزینهای در مدرسه سرمایه گذاری بوده و تعلیم و تربیت دانشاموزان را تضمین میکند.

وی بیان کرد: باید در موضوعات مختلف در اموزش و پرورش سرمایه گذاری کنیم چرا که اموزش و پرورش متولی تربیت بوده و میتواند در کاهش ناهنجاری ها نقشی موثر ایفا کند.

مدیرکل آموزش و پرورش قزوین گفت: ما در مدرسه باید در تمام ساعتهای تربیتی برنامه ریزی کنیم که متاسفانه در شهرکهای پرجمعیت قزوین همچون پونک و ملاصدرا با مشکل کمبود فضای اموزشی مواجه هستیم.

وی افزود: تربیت باید دغدغه تمام مردم واقع شود تا به صورت ریشهای به امر پیشگیری از وقوع جرم پرداخت.

رحمانی تاکید کرد: در طرح نماد، معلمان مدارس اولین کسانی هستند که تغییرات روحی دانش اموزان را شناسایی میکنند زیرا بیشترین ساعات مفید روز دانش وزان در کنار معلم سپری میشود اما معلمان به تنهایی قادر به این کار نبوده و فقط نواختن زنگ خطر بر عهده انان است.

وی گفت: بکارگیری تمام ظرفیتهای استان در راستای کاهش ناهنجاری ها و پیسگیری از اسیب و وقوع جرم در کنار معلمان و مدارس ضرورت دارد تا جامعهای عاری از آسیب داشته باشیم.

رحمانی بیان کرد: ۱۵۷ مدرسه در قزوین مجری طرح نماد هستند و تاکنون ۵۸۴ کارگاه دانش اموزی و هزار و ۲۵۶ کارگاه برای معلمین در استان برگزار شده است.

وی افزود: پروژه نظام مراقبت اجتماعی دانش اموزان در ۲ شهرستان قزوین برای ۱۰ هزار و ۲۰۵ والدین به تعداد ۴۰ فقره کلاس نیز برگزار شد.

بیش از یک سوم ازدواجها منجر به طلاق میشود

محمد حیدری معاون پیشگیری از آسیبهای اجتماعی دادگستری قزوین نیز اظهار داشت: برنامههای پیشگیری دادگستری تحت ۸ عنوان کلی مطرح شده که شامل پیشگیریهای فرهنگی اجتماعی، امنیتی انتظامی، قضایی، مردمی، وضعی، اطلاع رسانی و برنامه ریزی و مرکز مطالعات است.

وی بیان کرد: در سال گدشته ۴۵ برنامه در راستای پیشگیری داشتیم که امسال ۴۸ برنامه در نظر گرفته شده و در صدد اجرای آن هستیم.

حیدری ادامه داد: در بخش پیشگیری های فرهنگی و اجتماعی، کاهش امار طلاق یکی از برنامه ها بوده چرا که یکی از اسیبهای جدی جامعه ما است.

وی تاکید کرد: در سال ۹۶ حدود ۹ هزار و ۴۱۴ ازدواج و در سال گذشته ۸ هزار و ۲۳۳ فقره ازدواج به ثبت رسید و شاهد کاهش هزار موردی و ۹٫۶ درصد در امر ازدواج بودیم.

حیدری بیان کرد: در سال ۹۶، ۲ هزار و ۹۷۹ فقره طلاق در استان ثبت شد که ۳ درصد افزایش نسبت به ۹۵ را شاهد بودیم و ۲ هزار و ۸۶۰ طلاق در سال ۹۷ به ثبت رسید که نسبت به سال گذشته ۲ درصد کاهش رخ داد و بیش از یک سوم ازدواجها منجر به طلاق میشود.

وی افزود: در سال ۹۷ با راه اندازی سامانه تصمیم و سخت گیری در امر طلاق متقاضیان مانع طلاق بخشی از آنها شدیم به این صورت که در این سامانه غربالگری صورت میگیرد و در صورت عدم انصراف زوحین به مراکز مشاوره ارجاع داده میشوند.

معاون پیشگیری از آسیبهای اجتماعی دادگستری قزوین گفت: سامانه تصمیم از مرداد ماه ۹۷ آغاز به کار کرده و در ۷ ماه پایانی سال آمار کمی منجر به سازش شد و برای افزایش ازدواج و کاهش طلاق برنامههایی در بخش پیشگیری دادگستری همچون اموزشهای قبل از ازدواج، تقویت مراکز مشاوره و اجرای طرح امید برای متقاضیان طلاق به صورت کارگاهی در نظر گرفته شد.

انتهای پیام/ش


منبع :: دستور دادستان قزوین برای جلوگیری از‌ خرید بیش از حد گندم توسط اتباع بیگانه